Jak używać frezerki do drewna?

Frezarki do drewna służą przede wszystkim jego ozdobom. Dlatego też dzięki nim możemy nie tylko drewno zaokrąglić, ale także zrobić w nim różne otwory. Jest to sprzęt trudny w obsłudze, po który sięgają przede wszystkim profesjonaliści, ale pracę na frezarkach do drewna wykonywać mogą także amatorzy. Musisz mieć jednak na ich temat określoną wiedzę.

Jak już wspomnieliśmy, frezowanie nie należy do łatwych, a więc na początku powinniśmy sobie wszystko odpowiednio zaplanować oraz przygotować miejsce pracy, dzięki czemu zwiększymy bezpieczeństwo, które powinno być dla nas najważniejsze. I tak na pewno trzeba przygotowywać miejsce na odpady, którymi są tutaj wióry. Następnie zastanów się, o jaki frez ci chodzi, gdyż mogą one wykonywać różne kształty i rozmiary. Jeśli nie chcesz uszkodzić drewna, pamiętaj o ustawieniu odpowiedniej głębokości, a także przymocuj dobrze drewno do blatu stołu. Używaj do tego podkładek. Wówczas go nie zniszczysz.

Frezarki górnowrzecionowe

Najbardziej powszechnymi frezarkami są frezarki górnowrzecionowe, a więc takie, których narzędzia są umocowane nad stołem roboczym. Wówczas samo frezowanie jest także łatwiejsze, a frezować możemy między innymi półki, krawędzie, rowki czy krzywizny.

Pracując na takich modelach frezarki, należy pamiętać o tym, aby samo frezowanie wykonywać płynnymi ruchami i na czas przesuwać drewno. Nie możemy tego robić ani zbyt wolno, bo drewno się odbarwi, ani zbyt szybko, co doprowadzi do jego postrzępienia. Tak więc prawidłowe przesuwanie na pewno wymaga od nas wprawy. Ponadto drewno może się wyłamać, jeśli nie frezujemy zgodnie z kierunkiem jego włókien.

Frezarki dolnowrzecionowe

Ten rodzaj frezarek używany jest zazwyczaj przy frezowaniu profilowym. Przykładem tego typu frezarki jest frezarka dolnowrzecionowa T 500 R . Należy tutaj pamiętać, że w tym przypadku frezowanie jest nieco bardziej skomplikowane i naraża nas na większe niebezpieczeństwo. Dlatego osoba frezująca od stóp do głów powinna być ubrana w odzież roboczą, która chroni przed odrzutem materiału, do którego dochodzi często. Dodatkowo warto mieć na oczach okulary ochronne. Najlepiej jest pracować z grzebieniami dociskowymi, które dociskają drewno do urządzenia i zapobiegają odbiciu.