Frezarki i ich zastosowanie

Na rynku istnieje wiele maszyn do obróbki drewna, a najpopularniejsze z nich to oczywiście frezarki. Wykorzystywane są one nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale też warsztatach domowych. Niezależnie od tego, z jakich frezarek korzystamy, z ich pomocą możemy uzyskać dowolny kształt drewna. Dzięki nim praca jest nie tylko łatwa, ale także dokładna i szybka. Zanim jednak powstanie dany przedmiot posłużyć się trzeba odpowiednią maszyną. Przyjrzyjmy się w związku z tym rodzajom frezarek do drewna.

Podziału frezarek możemy dokonać w kilku kategoriach, na przykład na jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Najpopularniejszym podziałem jest jednak ten, dotyczący umiejscowienia owego wrzeciona. Tutaj rozróżniamy frezarki górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe.

Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, wrzeciono mają na górze. Służą one do masowego frezowania zewnętrznego oraz wewnętrznego, a takie frezowanie możemy wykonywać na całej powierzchni obwodu danego przedmiotu.

We frezarkach dolnowrzecionowych wrzeciono umiejscowione jest pod stołem, co amatorom, na pewno będzie utrudniać pracę. Warto dodać, że ten rodzaj frezarki jest także bardziej niebezpiecznych od innych i polecany jest osobom, które mają doświadczenie w obsłudze takich maszyn. W innym wypadku nie trudno jest okaleczyć ręce.

Poza tym maszyny te podzielić możemy na pionowe, poziome i uniwersalne. Pionowe umożliwiają nam pracę tylko w osi pionowej, poziome w poziomej, a uniwersalne w obu.

Nabywając frezarkę, uwagę należy zwrócić na kilka ważnych elementów. Na pewno nie powinniśmy zapomnieć o powierzchni stołu, rodzaju silnika napędowego, rodzaju sterowania, rozdzielczości elektronicznej, powtarzalności pozycjonowania, dokładności, mocy, obrotach maksymalnych wrzeciona oraz jego maksymalnej odległości od powierzchni stołu. Ważny jest również sam rodzaj mocowania narzędzia, jego gabaryty oraz masa. Im są one cięższe, tym odznaczają się większą stabilnością. Poza parametrami technicznymi powinny nas zainteresować warunki udzielonej gwarancji oraz możliwość skorzystania z pomocy serwisowej w razie uszkodzenia maszyny.

Poza tym zakup uzależniony powinien być także od rodzaju prac. Budowa maszyn pozwala nam bowiem wyróżnić trzy odmiany frezowania: pełne, niepełne i swobodne. Przy frezowaniu pełnym powstają trzy powierzchnie obrobione, a wymiar obróbkowy jest wymiarem wewnętrznym. Przy frezowaniu niepełnym wymiar obróbkowy ma charakter mieszany i powstają dwie powierzchnie obrabiane, a w swobodnym wymiar obróbkowy ma kierunek prostopadły lub zbliżony względem powierzchni obrobionej. W tym przypadku obrobiona zostaje tylko jedna powierzchnia.