Na czym polega frezowanie drewna?

Frezowanie należy do najpopularniejszych metod obróbki drewna. Nadawanie odpowiedniego kształtu przedmiotom w tych maszynach odbywa się za pomocą obrotowych ostrzy, które wykonują ruch obrotowy i towarzyszący mu często ruch posuwowy. Przedmiot natomiast, który poddajemy obróbce w zależności od urządzenia oraz potrzeb pozostaje nieruchomy lub również wykonuje ruch posuwowy. To, jak wykorzystamy frezarki, zależy tylko i wyłącznie od nas. Jedno jest tutaj jednak pewne — dają nam one wielkie możliwości w obróbce drewna.

Rodzaje frezowanie możemy podzielić ze względu na rozmieszczenie ostrzy lub sposób poruszania się obrabianego przedmiotu. W pierwszym przypadku wyróżniamy frezowanie walcowe oraz kształtowe, w drugim natomiast współbieżne i przeciwbieżne.

Pracując na frezarce i obrabiając drewno, trzeba zachować szczególną ostrożność. Wszystko dlatego, że jest to stosunkowo miękki materiał. Na pewno przed rozpoczęciem prac należy koniecznie unieruchomić obrabiany materiał i przymocować go do stołu stolarskiego. Jeśli drewno jest zbyt miękkie i takie dociśnięcie go, może je uszkodzić, skorzystać możemy ze wszelkich skrawków i wykorzystać je jako podkładki zabezpieczające. Pamiętaj też, że gwałtowne frezowanie detali na dużej głębokości wykonywać należy stopniowo. Gwałtowne ruchy mogą przyczynić się do powstania licznych uszkodzeń.

Jeśli mamy zamiar zabrać się za frezowanie materiału, jakim jest drewno poza samą frezarką, która jest tu narzędziem oczywistym, zaopatrzyć się musimy w odpowiednie ostrza zwane frezami. Ich rodzaj zależy od tego, jaką metodą będziemy frezować oraz jakie detale nas interesują.

1 Komentarz

  1. Pingback: Jak używać frezerki do drewna? – Obrabianie drewna

Komentarze są zamknięte.