Wszystko, co musisz wiedzieć o frezarce górnowrzecionowej

Frezarki do drewna, które dostępne są na rynku, możemy podzielić na te, które mają wrzeciono na dole lub na górze. Jak nie trudno się domyślić pierwsze z nich to frezarki dolnowrzecionowe  a drugie górnowrzecionowe. Obie mają swoje wady zalety, ale podkreślmy, że te pierwsze wymagają większej wprawy i doświadczenia przy skrawaniu drewna. Dlatego tez polecane są one specjalistom. Jako że w tym wpisie zajmiemy się frezarkami dla rzemieślników amatorów, pod uwagę weźmiemy maszyny górnowrzecionowe.

Przy pomocy takiego narzędzia możemy dziś zaokrąglić krawędzie, frezować wycięcia, wykonywać wpusty i wręgi, wycinać kształtki, frezować połączenia blatów meblowych, a nawet rzeźbić w drewnie. To, jakie zastosowanie ma dana frezarka, zależy przede wszystkim od jej mocy. I tak frezarki o mocy około 400–800 W służą do krawędzi, rowków czy wszelkich połączeń. Te o mocy 700–900 W sprawdzają się tam, gdzie liczy się waga urządzenia, jak to ma często miejsce przy pracy jedną ręką a te mocy 1100–1500 W do wszelkich designerskich prac stolarskich. Najmocniejsze są frezarki o mocy dochodzącej do 2000 W. Te służą do produkcji schodów czy stolarski budowlanej i często wykorzystywane są jako urządzenia stacjonarne, które podwieszane są do stołu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że frezarki górnowrzecionowe posiadają płynną regulację obrotów, najczęściej w zakresie od 8000 do 28 000 obrotów na minutę. Oczywiście im większa liczba obrotów tym lepiej, bo wówczas szybkość skrawania jest szybsza. Przekłada się to też na gładkość otrzymywanych powierzchni. Dodajmy jeszcze, że przy wyborze frezarki uwagę skupić powinniśmy także na głębokości frezowania. Większe modele pozwalają frezować nawet do głębokości 80 milimetrów.