Kim jest bednarz?

Z pewnością większość z nas, a już na pewno większa część młodego pokolenia nie zdaje sobie sprawy z tego, czym zajmuje się bednarz i na czym polega bednarstwo? Jest to jeden z najstarszych zawodów związany z drewnem, a więc warto przybliżyć młodemu pokoleniu zawód bednarza. Rzemieślnik ten zajmuje się bowiem wyrobem takich artykułów jak beczki, maselniczki, kadzie, balie, wiadra oraz innych pojemników.

Obróbka drewna w dzisiejszych czasach ma się jednak ni jak do tego, co znane było ludziom przed wiekami. A dodajmy, że zawód ten znany był niemal w całej Europie już na początku naszej ery. Dziś do obróbki drewna wykorzystuje się między innymi frezarki, wiertarki, piły czy strugarki (http://www.hafen.pl/produkty/strugarki-heblarki-wyrowniarki-grubosciowki,53,1,41) w ujęciu automatycznym. Tu jednak takie urządzenia się nie sprawdzą. Wszystko dlatego, że w wykonywanych przez bednarza beczkach, najczęściej możemy spotkać produkty spożywcze. Zazwyczaj jest to oczywiście alkohol, bo w takich beczkach przetrzymuje się wino, piwo, czy nawet wódkę. Poza tym w odpowiednio skonstruowanych beczkach kisi się ogórki czy też kapustę. Dlatego też obróbka mechaniczna nie jest tutaj najlepszym pomysłem. Dodajmy jeszcze, że najczęstszymi rodzajami drewna, z których korzysta bednarz, są świerk, olcha, dąb, sosna czy lipa.

Dlatego też, mimo iż bednarstwo jest dziś zawodem, który nie cieszy się wielką popularnością, to z roku na rok zainteresowanie usługami bednarzy rośnie. Nic dziwnego, że osoby związane z tym fachem mogą liczyć na wysokie zarobki sięgające nawet czterech tysięcy złotych.